Luftenberg - St.Florian - Nepomuk

21.05.2022

Víkend 21.5. - 22.5.2022 pro nás byl mimořádný. Vzdáleností, kterou jsme ujeli, rozsahem muzicírování, ale především místem hlavního vystoupení, což byl klášter St. Florian.

Augustiniánský kanovnický klášter sv. Floriána, který byl vystavěn u hrobu známého mučedníka, dnes patří k nejvýznamnějším barokním stavbám v Rakousku,  v hrobce kostela je umístěn sarkofág hudebního skladatele Antona Brucknera.

Působí zde také vyhlášený chlapecký pěvecký sbor Florianer Sängerknäben, jehož historie začíná v roce 1071 (to není překlep).


První ze tří koncertů na "víkendové šňůře" se konal v obci Luftenberg, kde jsme byli ubytovaní. 

Bylo to sobotní večerní vystoupení u místního "kulturáku".
Hosté se scházeli postupně, pěkně oblečení, na poslech a sousedské popovídání, nakonec se někteří nechali strhnout i k tanci, což je vidět i ve fotoalbu - stačí kliknout na následující fotku.


Primárním cílem naší "víkendové šňůry" byl klášter St.Florian, kde jsme několik skladeb zahráli jako součást nedělní slavnostní mše, další skladby pak jako krátký koncert po skončení mše.
Poznali jsme díky tomu domovské prostředí světově unikátního třicetičlenného chlapeckého sboru z Rakouska, který vystoupí 24. září letošního roku u nás ve Žďáru, v rámci oslav 300 let od vysvěcení Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.  


Když už jsme na víkend vyrazili do dalekých krajů, byla by škoda, nevyužít to pořádně. A tak jsme v neděli po obědě vyrazili ze St.Florian nikoliv domů, ale do Nepomuku, rodiště svatého Jana. Trochu (dost) jsme si tím zajeli, ale nelitovali jsme.

V Kostele sv. Jana Nepomuckého jsme zahráli koncert "Pocta sv. Janu Nepomuckému" a ačkoliv obecenstvo nebylo příliš početné, nic to neubralo na slavnostní atmosféře a úžasném zážitku.
Krásnou tečkou za tím vším byla prohlídka "Muzea sv. Jana Nepomuckého", kterou nás provázel pan Václav Česák, sochař a předseda "Matice Svatého Jana Nepomuckého". 

© 2018 Horácká muzika / Při výrobě těchto stránek nebyly zlomeny žádné paličky.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!