Redaktor Jiří Bárta oslovil primáše Milana Nováka, proběhl rozhovor a vznikl následující článek.
Napsali o nás
Vážně i nevážně...
Luftenberg - St.Florian - Nepomuk
Víkend 21.5. - 22.5.2022 pro nás byl mimořádný. Vzdáleností, kterou jsme ujeli, rozsahem muzicírování, ale především místem hlavního vystoupení, což byl klášter St. Florian.
Je tomu už tři sta roků, kdy byla ve Žďáře nad Sázavou zahájena stavba poutního kostela zasvěceného novému českému světci Janu z Nepomuku. To se píše rok 1720, nicméně prvním krokem k prohlášení Jana za svatého v roce 1729 byl proces blahořečení, který byl úspěšně završen v roce 1721 prohlášením Jana za blahoslaveného. Ve žďárském programu pak na...
„Paličky krásně voní“ (Jiří Bárta, 5plus2)
Eva Hrnčířová hraje cimbál od dětství, jako dcera primáše má folklor v krvi. Teď díky "exotickému" nástroji rozdává radost s Horáckou muzikou.
Horácká hudba, píseň a tanec (Mgr. Jan Kuča)
Lidová hudba na Horácku vykazuje blízkou příbuznost s písní českou a řadíme ji k tzv. západnímu typu hudby. Nejstarší nástrojové seskupení bylo na Horácku zaznamenáno ve složení gajdy - dudy, housle a cimbál.
Žďár nad Sázavou - Dnes už několikátá generace muzikantů se věnuje hraní ve folklorní Horácké muzice. "Horácká muzika ve Ždáře existuje už pětadvacet let," přibližuje Milan Novák, vedoucí Horácké. muziky.
Na Žďársku žije cimbalistka?
Muzikanti na malých městech o sobě vědí. A když se rozkřikne, že nedaleko města bydlí cimbalistka, musí se prostě sehnat cimbál. Přesně takhle uvažovali členové Horácké muziky ze Žďáru nad Sázavou. Sehnali ho v říjnu v cikánské osadě nedaleko Trnavy. V Dobrém dopoledni o tom vyprávěl primáš Horácké muziky Milan Novák.