St. Florian, Luftenberg, Nepomuk

21.05.2022

Jednoho víkendu roku 2022 jsme vyrazili zahrát do hornorakouského kláštera Sankt Florian a když už jsme vyrazili na dlouhou cestu, přidali jsme k tomu jedno vystoupení "před" a druhé "po".

Během nedělní mše se výstavným barokním kostelem augustiniánského kláštera Sankt Florian nesly tóny písní oslavujících sv. Jana Nepomuckého v našem podání. Krásné české lidové texty se mísily s německými modlitbami i kázáním. Na dvě stovky věřících po mši pak poslouchaly další lidové písně. V tak vznešeném místě bylo hraní doslova odměnou.

Jakým řízením jsme se dostali právě sem? Na podzim se ve Žďáře bude slavit 300 let od vysvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. V rámci oslav bude na Konventském rybníku na plovoucích pontonech vystupovat věhlasný chlapecký sbor právě z tohoto kláštera. A vyjet si sem s předstihem zahrát se samo nabízelo.

Nicméně nehrálo se pouze zde. O den dříve jsme s naší muzikou seznámili obyvatele nedalekého městečka Luftenberg. Zde jsme se stali hlavním programem "českého večera".

Vázy ozdobené českými znaky, ubrousky úhledně složené jako české vlajky a k tomu 4 hodiny českých a moravských lidovek.


No a když už jsme byli v takové dálce, byla by škoda nevyužít to pořádně. A tak jsme v neděli po obědě ze St.Florian zamířili nikoliv domů, ale do Nepomuku, rodiště svatého Jana. Trochu (dost) jsme si tím zajeli, ale nelitovali jsme. V Kostele sv. Jana Nepomuckého jsme zahráli koncert "Pocta sv. Janu Nepomuckému" a ačkoliv obecenstvo nebylo příliš početné, nic to neubralo na slavnostní atmosféře a úžasném zážitku.

Krásnou tečkou za tím vším byla prohlídka "Muzea sv. Jana Nepomuckého", kterou nás provázel pan Václav Česák, sochař a předseda "Matice Svatého Jana Nepomuckého".

© 2018 Horácká muzika / Při výrobě těchto stránek nebyly zlomeny žádné paličky.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!